Mącznik młynarek (Tenebrio molitor) nie powinny absolutnie być przechowywane w pudełku lub kartonie, w którym zostały zakupione. Pojemniki te służą jedynie do transportu owadów z naszej hodowli do Państwa domów.
Co potrzebujemy:
- Pudełko z tworzywa sztucznego
- karmę dla mączników i drewnojadów
- świeże warzywa i owoce
Pudełko powinno być z tworzywa sztucznego wtedy larwy nie potrafią z niego wyjść ponieważ nie potrafią chodzić po płaskich powierzchniach. Wyrskość pojemnika nie ma większego znaczenia wystarczy takie, które ma około 10 cm wysokości, ważna jest powierzchnia dna, gdyż to tam przebywają larwy mącznika. Powierzchnię pojemnika, który będzie nam potrzebny do przetrzymywania larw mącznika możemy obliczyć ze wzoru 1,5 X ilość larw bez karmy w ml. Wg tego wzoru np. dla 300 ml larw będziemy potrzebowali pojemnika o powierzchni dna 450 cm2 co odpowiada pojemnikowi o wymiarach szerokości 15 cm i 30 cm długości kupionego np w Action. Pojemnika takiego w żadnym przypadku nie przykrywamy, larwy potrzebują bardzo dobrej wentylacji.
Mącznika możemy przechowywać na dwa różne sposoby:
- Pierwszy polega na trzymaniu larw bez karmy w lekkiej hibernacji. W tym sposobie możemy przechowywać nawet do 6 miesięcy. Larwy należy odsiać od pokarmu przetrzymać je 24 h w temperaturze pokojowej około 24-26 st C tak aby mogły wydalić zjedzony wcześniej pokarm (jest to bardzo ważne przed hibernacją, jeżeli nie zrobimy tego zabiegu przed hibernacją pokarm będzie zalegał w przewodzie pokarmowym larw, nie będzie trawiony co powoduje dużą śmiertelność wśród larw. Po 24 h ponownie odsiewamy larwy z odchodów, które wydaliły i w pojemniku wg wcześniej podanego wzoru przenosimy je w ciemne miejsce gdzie panuje temperatura między 10- 15 st C oraz wilgotność nie wyższa niż 45%. Tak przechowywane larwy przed karmieniem naszych pupili należy wybudzić z hibernacji oraz nakarmić. Robimy to w ten sposób iż wyciągamy dzień wcześniej porcję larw, która będzie nam potrzebna do skarmienia wkładamy do pojemnika zasypujemy karmą, podajemy świeże warzywa i owoce trzymając je w temperaturze pokojowej. Jest to również ważne ponieważ podane larwy bez wybudzenia i nakarmienia są bez wartościowe (puste).
- Drugi polega na trzymaniu larw w karmie w warunkach pokojowych czyli temperaturze około 24-26 st, C wilgotności około 50 %. Podajemy również codzienni świeże warzywa i owoce. Larwy przechowywane w ten sposób należy jednak jak najszybciej skarmić gdyż po około 2 tygodniach zaczną nam się przeobrażać najpierw w poczwarki a później w chrząszcze.
Mączniki przechowujemy w karmie najlepiej w naszej mieszance karmowej dostępnej w naszym sklepie dla mączników i drewnojądów, mieszanka zawiera niezbędne białko, makro i mikroelementy oraz żywe kultury drożdży potrzebnych mącznikom do prawidłowego rozwoju i trawienia.